Książki, które pomogą dzieciom uspokoić gonitwę myśli i burzę emocji

Czekam na spokojne czasy i na nudę też. Czekam na problemy, które wcale nie są problemami. Ale póki co rzeczywistość serwuje nam zupełnie inne bodźce. Nie było kiedy odpocząć po stresie związanym z pandemią. Nie było kiedy wyczyścić myśli. Przyszła wojna. Moje dzieci są już na tyle duże, że rozumieją, że coś się dzieje i rzeczywistość trzeba im tłumaczyć. Są jednak na tyle małe, że ogarnięcie tego, co się dzieje jest niezwykle trudne. Nie potrafią ot tak uspokoić swoich myśli i emocji. Mi też nie idzie to najlepiej. Ciszy, spokoju i bezpieczeństwa szukamy w rodzinie, na długich spacerach po lesie i zabawach na plaży. Sposobów na ukojenie myśli szukamy też w książkach.

Pokażę Ci dzisiaj nasze ulubione książki, które pomagają nam uspokoić gonitwę myśli. Takie, które pomogą wyciszyć się wieczorem i zrobić sobie przerwę w ciągu dnia. Takie, które pomogą dobrze zacząć dzień. 🙂

„Biblioteczka ciszy i spokoju”

1. „W małej główce wielka moc”

„W małej główce wielka moc. 25 ćwiczeń mindfulness by być uważnym i spokojnym przez cały dzień” to książka autorstwa Chiara Piroddi, wydane przez Apipapi.

To zestaw ćwiczeń, a właściwie zabaw dla dzieci w wieku 3-8 lat (choć według mnie od 4 r.ż), których głównym zadaniem jest odprężenie i poradzenie sobie ze stresem. Ćwiczenia na każdą porę dnia – od budzenia się i przygotowania na dzień pełen wrażeń, przez sposoby na koncentrację w ciągu dnia, aż po spokojne wieczorne relaksacje. Najlepiej jak rodzic wykonuje ćwiczenia razem z dzieckiem – przy wielu można się naprawdę świetnie bawić – jak na przykład przy tańcu szympansa. 

 

2. „Jesteś kimś wyjątkowym” 

„Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci” autorstwa Martyny Brody, wydane przez Wydawnictwo Mamania pomagają dzieciom skupić myśli na emocjach i odczuciach. Skupiają uwagę  na tym jak dzieci są ważne i wyjątkowe.

To zbiór relaksacji i wizualizacji idealnych na wieczór, na zakończenie dnia i wyciszenie przed snem.  Ulubiona relaksacja moich Brzdąców zaczyna się tak:

„Wyobraź sobie, że mieszkasz w kosmosie, na małej, wygodnej planecie. Masz na niej wszystko czego ci potrzeba i co dla ciebie ważne: dom, swoich bliskich, przyjaciół, dobre, zwyczajne życie. Masz też rakietę, którą możesz latać na inne małe planety i tam przeżywać przygody i doświadczać różnych rzeczy.”

To książka, z której najlepiej skorzystają dzieci od ok. 5 r.ż. Jestem pewna, że też znajdziesz tutaj historię odpowiednią do wyciszania dla Was. 🙂 

 

3. „Moja supermoc. Uważność i spokój żabki”

„Moja supermoc. Uważność i spokój żabki” Eline Snel to książka, o której pewnie już wiesz. To pierwsza książka dla dzieci o mindfulness – wydana została w 2018 roku, a ciągle się tak bardzo przydaje. 

To bardzo prosta książka. Zawiera wyciszające medytacje dla dzieci od ok 3 do 6 lat. Kilka ćwiczeń i zabaw o panowaniu nad emocjami i nad oddechem oraz krótkie historie do poczytania. Ćwiczenia do wypełniania i kolorowania można z książki wygodnie kserować, dzięki czemu można wykorzystać je nie jeden raz.

 

4. „Mamo, nie mogę zasnąć”

„Mamo, nie mogę zasnąć” autorstwa Inês Castel-Branco to nie jest książka o zasypianiu. A przynajmniej nie bezpośrednio o nim. To książka o … oddychaniu. To poradnik, który rodzic powinien przeczytać najpierw sam. I to najlepiej zacząć od końca, bo właśnie na końcu znajduje się przewodnik po książce. A w nim nie tylko dokładny opis tego, jak wykonać poszczególne ćwiczenie oddychania z dzieckiem, ale i wyjaśnienie po co w ogóle je wykonywać i na co zwrócić uwagę, gdy angażujemy Malucha w trenowanie oddychania.

Ćwiczeń z oddychania jest 13 i można je wykonywać zarówno z 3-latkiem jak i 6-latkiem. Można je nawet wykonywać samemu. Chwila bycia w ciszy, pomiędzy niesłychanie wieloma momentami bycia głośno, przyda się każdemu.

5. „Ciszka. Opowieść o uważności”

„Ciszka. Opowieść o uważności” to książka, która pomoże zaopiekować się myślami Brzdąca. Pomoże się uspokoić, złapać oddech i odkryć rzeczy, które dostrzec można tylko w ciszy…  Na przykład malutkie stworzonka mieszkające pod podłogą.

„Wystarczy, że zamkniecie oczy i zaczniecie spokojnie oddychać. Spokojnie nabierać powietrze i delikatnie je wypuszczać. Wtedy zawitacie do krainy jaką jest CISZA. Tam odwiedzicie miejsca, które są przepełnione spokojem, koncentracją i harmonią…”

„Ciszka. Opowieść o uważności”  to historia, która według mnie spodoba się dzieciom w wieku 3 – 8/10 lat. 

Pisałam już o niej –  więc jeśli Cię zainteresowała to zajrzyj tutaj i dowiedz się o niej więcej.

6. „Zmiataj”

Książka „Zmiataj” autorstwa Luise Greiga i Julii Sarda to nie jest książka o jesieni, choć patrząc na okładkę mogłoby się tak wydawać… 😉 To książka o panowaniu nad swoimi trudnymi emocjami.  

Głównym bohaterem jest Edzio, który ma zły dzień. Zły dzień i zły humor, który z drobnostki zamienił się w naprawdę duży huragan złości. I chociaż Edzio sam zauważył, że przesadził to kompletnie nie wiedział jak sobie z tym poradzić… A potem… potem przychodzi delikatny wietrzyk, który rozwiewa burzowe chmury i pozwala Edziowi znacznie przyjemniej spojrzeć na świat.

Z książki „Zmiataj” najlepiej skorzystają dzieci od 3 r.ż do ok 6-7.

7. „Wszyscy ziewają”

„Wszyscy ziewają” to książka dla najmłodszych czytelników. 🙂 Jej autorką jest Anita Bijsterbosch a ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada. 

Na każdej stronie jest inny zwierzak – kot, świrnka, hipopotam… każdy uroczo ziewa, bo zaraz idzie spać.  Żeby zobaczyć jak ziewa trzeba zajrzeć zwierzakowi w paszczę. Jest trochę śmiechu, trochę ziewania, a na koniec jest cisza, bo wszyscy już śpią…

Zapisuję tutaj te książki. Póki co 6 pozycji o relaksacjach i prostych medytacjach pomagających dzieciom zrozumieć i ukoić swoje emocje oraz jedną książkę przyjemnie wyciszającą młodszych brzdąców (od ok 2 r.ż). Jak tylko w naszym domu pojawi się coś równie ciepłego, przyjemnego i pomagającego moim dzieciakom to dam Ci tu znać. 🙂

Możemy też bazę wyciszających książek zbudować razem! Wystarczy, że złapiesz mnie gdzieś w necie: tu na blogu w komentarzach, na Facebooku, na Instagramie i podeślesz mi tytuł książki, która pomaga u Ciebie. 🙂

Rate this post
(Visited 344 times, 1 visits today)

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *