Jak się tu znaleźliśmy? – nieautoryzowana biografia całej ludzkości

Jak my znaleźliśmy się w Gdyni to już wiesz. Moje dzieci wiedzą też mniej więcej, że na początku rozwijały się w moim brzuchu. Ale jak maluchowi wyjaśnić skąd w ogóle jest ziemia, rośliny i zwierzęta? Nie zagłębiając się w nużące szczegóły teorii rozszerzania Wszechświata lub teorii ewolucji wg Darwina? Znam kogoś kto znalazł na to sposób!

„Jak się tu znaleźliśmy?” – Philip Bunting

Przedstawiam książkę, która kilkanaście miliardów lat powstawania świata streszcza na 32 stronach. I to jest genialny skrót! Serio. Philip Bunting doskonale wie jak przedstawić dziecku odrobinę wiedzy i zachęcić malucha do okrywania świata jeszcze bardziej i więcej. A do tego jeszcze rozbawi.

Książka „Jak się tu znaleźliśmy” nie jest książką naukową, nie odpowiada na wszystkie pytania dzieci o początek wszechświata, wręcz przeciwnie -dzięki niej w ich głowach pojawiają się kolejne zagadnienia, które chcą zgłębiać. I dobrze! 

Książka rozpoczyna się od początku wszystkiego, czyli Wielkiego Wybuchu i płynnie przechodzi do kolejnych zagadnień: ruchu cząsteczek, tworzenia się planet i kształtowania się klimatu na Ziemi. Następna jest historia powstawania życia oraz ewolucja organizmów od ryb, przez gady aż do pojawienia się na ziemi człowieka.

Minimalistyczny tekst, prosty język (brak skomplikowanych słów) i dużo, kolorowych ilustracji tworzą całość, która przykuwa uwagę dzieci. To wprowadzenie do świata nauki, ale takie wprowadzenie, po którym dzieci naprawdę chcą wiedzieć więcej (nie czytaj jej z dziećmi kiedy nie masz ochoty na lawinę pytań, czytaj ją kiedy masz mnóstwo czasu i głowę pełną energii). 

Książka ma jeszcze jeden plus – zakończenie. Te kilka zdań na samym końcu (tuż za dedykacją i tuż przed nazwą wydawnictwa), które zachęcają by świat odkrywać, poznawać historię, ale przede wszystkim DBAĆ o niego.

A to jego fragment:

„Cokolwiek robisz w swoim pięknym życiu, postaraj się o to, by Ziemia (i wszyscy jej mieszkańcy) była w lepszym stanie niż wtedy, gdy przyszedłeś na świat”.

 

„JAK SIĘ TU ZNALEŹLIŚMY”
Philip Bunting
32 kolorowe strony
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
premiera: grudzień 2019

Rate this post
(Visited 826 times, 1 visits today)

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *