Tato, a dlaczego… – czy znasz odpowiedź na każde pytanie swojego dziecka?

Nie będę pokazywać Ci tutaj samych książkowych premier, te naprawdę nie jest trudno znaleźć zarówno w księgarniach stacjonarnych jak i online. Chcę pokazywać Ci też te książki, które wydane były już jakiś czas temu, ale ciągle do nich wracamy i czytamy je niemalże z takim samym entuzjazmem jak za pierwszym razem.

Do takiego zbioru naszych ulubionych, nie kurzących się i powracających bez względu na porę roku książek należą dwie pozycje autorstwa Wojciecha Mikołuszko: „Tato, a po co?” oraz „Tato, a dlaczego?”

„TATO, A DLACZEGO? 50 PROSTYCH ODPOWIEDZI NA PIEKIELNIE TRUDNE PYTANIA”

Tę książkę wypatrzyłam podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2019 (oh jak mi szkoda, że w tym roku się nie odbyły 🙁 ). I po przejrzeniu spisu treści, przekartkowaniu ilustracji i przeczytaniu kilku zdań wiedziałam, że to będzie świetna książka dla moich chłopców. Nie myliłam się!

Książka, tak jak jest w tytule, składa się z 50 pytań, bardzo życiowych i wcale nie łatwych, takich które naprawdę zadają dzieci. Natomiast odpowiedzi na te pytania są całkiem proste, ale też i kompletne. Są odpowiedziami dla dzieci, ale nie są dziecinne.

 

To zbiór ciekawych i intrygujących pytań, które na co dzień zadają dzieci, a na które dorośli nie zawsze znają wyczerpującą odpowiedź. Dzięki lekturze dowiedzą się więc m.in jak tworzy się kurz, czy gry komputerowe są niezdrowe i jak działa szczepionka. Są też pytania o otaczającą nas przyrodę i zachodzące w niej zjawiska np.: skąd się bierze deszcz, po co są komary lub też co trzaska w ogniu lub po co zimą jeździć do lasu.

Forma jest bardzo przystępna dla małych czytelników (i dla takich, którym czytają jeszcze rodzice i wczesnoszkolnych, którzy po książkę mogą sięgnąć już samodzielnie). Bohaterami, czyli pytającymi jest dwoje dzieci (Kacper i Ida), a z pytaniami mierzy się ich tata (autor książki). Każde pytanie to nowy rozdział i zawsze zaczyna się od krótkiej historii, opisu sytuacji, w której Ida lub Kacper z zaciekawieniem i fascynacją stawiają przed swoim tatą kolejną zagadkę. 

Ich ciekawość świata jest całkowicie naturalna, a jednocześnie tak fascynująca. Wyrósł w nich wewnętrzny odkrywca, który aż się pali, by poznawać rzeczywistość.Pytania Idy i Kacpra są zaskakujące, pełne trafnych obserwacji i niecierpliwej pasji zrozumienia, co co tu chodzi. Nieraz muszę obdzwonić kilku naukowców i strawić długie godziny na studiowaniu książek i stron internetowych, by znaleźć prawidłową odpowiedź” – pisze we wstępie Wojciech Mikołuszko, który jest przyrodnikiem i dziennikarzem naukowym.

Ilustracje wykonane przez Tomasza Samojlika są bardzo czytelne i jeszcze lepiej pomagają zrozumieć dane zagadnienie.

„TATO, A PO CO? CZYLI 50 ODPOWIEDZI NA JESZCZE DZIWNIEJSZE PYTANIA”

To napisana w tym samym stylu kolejna część pytań Idy i Kacpra. I tym razem ich tata mierzy się z zagadkami dzieci z zakresu medycyny, biologii, fizyki oraz astronomii.

Jest więc m.in o tym czy bakterie „od próchnicy” jedzą zęby, dlaczego mleko jest białe, a galaretka się giba, czym parzy pokrzywa i po co są sny oraz co jedzą grzyby. Jest też pytanie, które słyszę dosyć często od moich dzieci, czyli „czy da się przewiercić Ziemię na wylot?”.  Ta książka to zbiór kolejnych 50 intrygujących pytań, na które naprawdę każde dziecko chce znać odpowiedź.

I ta część ilustrowana jest przez Tomasza Samojlika. Proste schematy i zabawne ilustracje są świetnym uzupełnieniem wnikliwych odpowiedzi.

Mam nadzieję, że przyda Ci się takie odświeżenie tych książek i pokazanie ich po kilku latach od publikacji. To książki, które nie wyszły z mody. Dzieci wciąż zadają takie pytania, a odpowiedzi też się nie zmieniły. Nie pozostało mi więc już nic innego, jak napisać Ci, że naprawdę gorąco je polecam! Zwłaszcza rodzicom, którzy mierzą się z pytaniami ciekawych świata dzieciaków. 🙂

„Tato, a po co…”
„Tato, a dlaczego”
Autor: Wojciech Mikołuszko
Rysunki: Tomasz Samojlik
Rok wydania: 2010 i 2012
Oficyna Wydawnicza Multico 

A lada chwila premierę będzie miała nowa książka Wojciecha Mikołuszko „Wielkie przygody w świecie przyrody”. Ciekawa jestem czy będzie równie interesująca dla dzieci jak te, które opisywałam Ci dzisiaj. 🙂

P.S Pokazuję Ci tutaj też książki, które swoją premierę miały już jakiś czas temu, bo takie książki znacznie łatwiej jest znaleźć w bibliotece czy też kupić używane. 

Rate this post
(Visited 495 times, 1 visits today)

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *