Śniadanie dla przedszkolaka i nie tylko (idealne do lunchboxa)

Co dać dziecku na śniadanie lub na drugie śniadanie (np. do przedszkola), żeby to było zdrowe, pożywne i w dodatku, żeby sam Brzdąc miał frajdę z jedzenia? Zastanawiam się nad tym kilka razy w tygodniu ;). Albo co zabrać do jedzenia na rodzinną wycieczkę? To nie jest taka łatwa sprawa – pogodzić interesy wszystkich głodnych brzuchów ;). Aktualnie na naszej śniadaniowej liście jest 15 pomysłów (przetestowanych na mojej rodzince), które z chęcią Wam tutaj podrzucam. 🙂

UPDATE: Jest już też druga część śniadaniowych inspiracji! Śniadnie dla przedszkolaka LUNCHBOX CZĘŚĆ 2

Do przygotowywania różnorodnych śniadań dzień w dzień zmotywowało mnie przedszkole mojego Starszaka. Tam dzieci przynoszą drugie śniadanie i przekąski na spacer – codziennie. Przedszkole zapewnia dwudaniowy obiad oraz wodę i owoce, po które dzieci mogą sięgać gdy tylko zgłodnieją. Zanim zaczną cykl codziennych zajęć mogą usiąść przy stoliku i zjeść to, co dostały zapakowane przez rodziców z rana. Do lunchboxów sięgają jeszcze na spacerach – każde dzieck bierze swój plecak z jedzeniem i termosem… i ruszają – najczęściej w las, czasem też i na plażę (to jest dopiero życie!;)).

Tak więc co rano pakuję (lub Mąż pakuje) lunchbox i bidon z wodą/herbatą do plecaka małego odkrywcy. Jedzenie pakowane do pudełka musi być więc w miarę odporne na wstrząsy i nie może się rozlać po całym plecaku, kiedy pudełko z jedzeniem się otworzy (odpadają więc wszelkie jogurty, twarożki, pasty, kremy, puddingi…), musi być smaczne i to przez kilka godzin i najlepiej gdyby było zdrowe ;).

Pomysły, które Wam tu pokażę, z powodzeniem można wykorzystać po prostu na śniadanie lub na podwieczorek, albo spakować na rodzinną wycieczkę ;).

Przepisy, które Wam tutaj pokażę są zazwyczaj wegetariańskie lub wegańskie. Drugie śniadania Brzdąc je  w wersji słodkiej, aczkolwiek pracujemy też nad bardziej warzywnymi opcjami ;).  Część tych śniadań przygotowujemy poprzedniego wieczoru, wtedy poranek jest mniej stresujący, a bardziej leniwy i przyjemny. No dobra, to by było na tyle teorii, czas na konkrety!

15 POMYSŁÓW NA LUNCHBOX PRZEDSZKOLAKA

… czyli 3 tygodnie, od poniedziałku do piątku, bez zastanawiania się co podać dziecku (i sobie) na śniadanie! MNIAM!

1. GOFRY Z BATATA (wegańskie)

Gofry batotwe + mandarynka i żurawina

Uwielbiamy gofry, a do zapakowania w pudełko sprawdzają się znakomicie. Nie dodajemy do nich cukru, są wegańskie i smakują świetnie ze świeżymi owocami lub z domowym dżemem.

SKŁADNIKI:

  • szklanka puree z batata (ja gotuję na parze)
  • szklanka mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mleka roślinnego (my używamy owsiane, ale sojowe też będzie ok)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta cynamonu

Składniki trzeba wymieszać aż powstanie gładka masa, a potem wystarczy smażyć (trochę dłużej niż tradycyjne gofry). Teraz tylko ulubione dodatki i gotowe :). Od razu powiem, że używamy gofrownicy Dezal 301.5 i już od 4 lat sprawdza się świetnie.

2. CHLEBEK BANANOWY (wegański)

Chlebek bananowy + pokrojona gruszka

Chlebek bananowy od lat robię z przepisu z WEGANON.PL. Nie dodaję tylko orzechów – wtedy smakuje całej naszej rodzinie. I naprawdę warto zrobić go na mące orkiszowej – super smakuje, choć jak akurat nam zbraknie to najzwyklejsza pszenna też jest ok. Robi się go niesamowicie prosto nawet bez użycia blendera czy miksera (opcja kiedy ktoś w pokoju obok usypia właśnie dzieci) ;). Spróbujcie, dodam link jeszcze raz, żeby był pod ręką: pełnoziarnisty orkiszowy chlebek bananowy.

3. PEŁNOZIARNISTE PLACKI BANANOWE (wegańskie)

placki bananowe + borówki, maliny i marchewka

Skoro już jesteśmy przy bananie to zalinkuję Wam też przepis do pełnoziarnistych placków bananowych. Te robimy z przepisu od ERVEGAN.PLSą super proste i bardzo szybkie, więc przygotowanie ich nie stanowi najmniejszego problemu nawet z dwójką Brzdąców u boku. Do pudełka doskonałe, nawet po kilku godzinach smakują rewelacyjnie. Przypominam skąd przepis: pełnoziarniste placuszki bananowe.

4. PLACKI BANANOWO – SZPINAKOWE

Z plackami bananowymi można jeszcze trochę zaszaleć i dodać do nich szpinaku. Blendowanie szpinaku to taka fajna opcja, żeby dać dziecku szpinak – moje Brzdące lubią smak szpinaku, nie lubią natomiast jeść go w wersji surowej. Po prostu trudno im się żuje takie liście ;). W plackach jest więc super. Tu podam wszystkie składniki, bo to mieszanka kilku różnych przepisów.

SKŁADNIKI:

  • 2 banany
  • szklanka świeżego szpinaku
  • 1 jajko
  • 1/2 szklanki mleka roślinnego
  • 1 szklanka mąki orkiszowej
  • i jakiś tłuszcz do smażenia: olej kokosowy albo ryżowy jest super

Mieszam wszystkie składniki w blenderze i z takiego ciasta smażę placki :). Potem wystarczy dodać jakiś owoców i śniadanie gotowe. Smacznego.

5. NALEŚNIKI

naleśniki z dodatkiem kakao + mango

NAleśników to chyba nikomu przedstawiać nie trzeba 😉 Do pudełka do przedszkola czy na piknik – idealne! Na pewno każdy z Was ma swój sprawdzony przepis – u nas domowym mistrzem naleśników jest Grzegorz! 🙂 Tak tak, naleśniki to specjalność mojego Męża i wcale nie zamierzam na tym polu z nim konkurować.

6. JABŁKA PIECZONE W CIEŚCIE NALEŚNIKOWYM

jabłka pieczone w cieście naleśnikowym + gruszka i żurawina

Ten przepis wypatrzyłam kiedyś na tasty.co po kilku modyfikacjach zagościł u nas na stałe :). Już Wam przedstawiam moje zmiany.

SKŁADNIKI:

  • 2 jabłka
  • 2 jajka
  • 1/2 szklanki mleka roślinnego (120 ml)
  • 1 łyżka roztopionego masła
  • 3/4 szklanki mąki (100g)
  • łyżka cukru przy kwaśniejszych jabłkach

OPIS: (Nagrzać piekarnik do 180 st). Jabłka trzeba obrać i pokroić na cienkie plasterki. Wymieszać jajka z  cukrem, dodać mleko i roztopione masło – całość wymieszać na gładką masę. Przesiać mąkę i znów wymieszać. Dodać jabłka i delikatnie wymieszać z ciastem. Przełożyć do formy do pieczenia (u mnie to taka podłużna 27×13 cm).  I wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 40 min. Gotowe i przepyszne! – Najsmaczniejsze jak wystygnie, więc idealne do upieczenia wieczorem i zjedzenia następnego dnia. 🙂

7. KULKI OWSIANO – TRUSKAWKOWE (wegańskie)

Kulki owsiano-truskawkowe +truskawki i mango

To super przepis z bloga kotlet.tv.  To bardzo szybkie w przygotowaniu drugie śniadanie lub przekąska. W oryginalnym przepisie jest czekolada, ale w ogóle jej nie dodaję, wtedy bez wyrzutów sumienia mogę dać kilka takich kulek mojemu Brzdącowi do pudełka. Wystarczą 4 składniki:  mrożone (albo świeże) truskawki, płatki owsiane, suszona żurawina i olej kokosowy.

8. KULKI OWSIANO – MALINOWE lub BORÓWKOWE (wegańskie)

Przepis wyżej na kulki owsiano-truskawkowe można modyfikować z innymi owocami. U nas sprawdzają się maliny (mrożone albo świeże) i borówki. Na początku jak F. brał je do przedszkola to potem opowiadał, że dziewczynki mu wyjadały, bo różowe 😀 Różowe i smaczne, a do tego gotowe w kilka chwil. Składniki są niesamowicie proste: mrożone albo świeże maliny lub borówki, płatki owsiane, suszona żurawina i olej kokosowy. Taka poręczna wersja owsianki 😉

9. PIECZONE JABŁKO

Jabłko pieczone w cieście francuskim + gruszka i maliny

Kiedy wiem, że F. do przedszkola idzie na krótszą zmianę (w sensie chce do domu wrócić o 12:30) wtedy do pudełka mogę zapakować mu coś mniejszego, niż kiedy zostaje do 15:30. Wtedy piekę mu jabłko. Wykrajam ogryzek, a zamiast niego dodaję kilka mrożonych malin i wkładam na 20-25 min. do piekarnika  na 180 st. Drugie śniadanie szybciutkie, mało pracochłonne i zdrowe.

A jak mam akurat w lodówce ciasto francuskie to pokrojone jabłko zawijam w ciasto francuskie i wkładam do piekarnika na 20 min.

10. PIECZONY OMLET

Przygotowywanie omletów z rana jest bardzo pracochłonne i zajmuje za dużo czasu żebyśmy robili je w tygodniu. Ale pieczony omlet to zupełnie coś innego – można go zrobić spokojnie wieczorem i podać na śniadanie! Uwielbiam takie przepisy. Pieczony omlet robię tak jak pokazuje Filozofia Smaku. A do jego przygotowania wystarczą: banany, jajka, mąka owsiana, cukier i ulubione owoce. Taki upieczony omlet kroję F. na wygodne do zjedzenia kawałki i pakuję do pudełka. Zazwyczaj dodaję jeszcze garść świeżych owoców. Zjada wszystko.

11. WARZYWA + SER

surowa marchewka + oliwki + parmezan + rzodkiewka + winogrona

Kiedy kompletnie nie mam czasu nic gotować ani wieczorem ani tym bardziej rano, to daję Brzdącowi do pudełka mix świeżych warzyw  pokrojonych w słupki (np. marchewka, ogórek, papryka). Do tego dorzucam garść oliwek i jego ulubiony ser: parmezan. W domu sama zajadam się takim zestawem dodając hummus, ale F. nie jest jego zwolennikiem ;).

12. DOMOWE SUSHI

domowe sushi z owocami i warzywami

Czasami, ale to naprawdę czasami, coś mnie najdzie i robię domowe sushi. Zajmuje to okropnie dużo czasu, potrzeba całe mnóstwo składników, ale jest taaaakie pyszne! Świetny przepis + krok po kroku jak się zwija rolki jest na blogu kotlet.tv.  Polecam, ale radzę to porządnie zaplanować i od razu zrobić dużo.

13. SAŁATKA RYŻOWA

sałatka ryżowa + chlebek bananowy + czereśnie i borówki

Rzadko mam czas na sushi, ale na ugotowanie ryżu czas spokojnie znajdę. Do takiego ugotowanego ryżu dodaję kukurydzę (ze słoika zdrowiej), fasolkę czerwoną, pokrojonego ogórka lub paprykę i obowiązkowo pomarańczę. Sałatkę robi się bardzo szybko i u nas w domu każdemu smakuje. Warto spróbować.

14. SAŁATKA MAKARONOWA

sałatka makaronowa + pokrojona gruszka

Pozostając w temacie sałatek to teraz pokażę Wam sałatkę makaronową. Podpatrzyłam ją kiedyś od swojej współlokatorki (yyy… nie będę Wam mówić ile lat temu) i ciągle się u nas pojawia.

SKŁADNIKI:

  • 200g ugotowanego makaronu
  • pół słoika pomidorów suszonych
  • czarne oliwki (u mnie wszyscy lubią, więc dodajemy też sporo)
  • natka (u nas niedużo i bardzo drobno posiekana)
  • garść nasion słonecznika
  • czasami dodaję trochę grubo tartego parmezanu

wystarczy wszystko wymieszać i … zjeść 🙂 MNIAM!

15. CIASTO MARCHEWKOWE (a właściwie chlebek)

Chlebek marchewkowy + pokrojona gruszka

Pomysł na to ciasto wypatrzyłam na blogu Moje Wypieki. Ma świetny pomarańczowy kolor i robi się je niezwykle prosto. Do podstawowego przepisu wprowadziłam kilka zmian – dzięki nim ciasto marchewkowe zmieniło się w marchewkowy chlebek.

Składniki:

  • pół szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 80 gr cukru trzcinowego
  • 4 jajka
  • 350 g marchewek (3-4 sztuki)
  • 300 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • czasem dodaję też startą skórkę i sok z jednej pomarańczy

Nie robię też czekoladowej polewy, która jest w oryginalnym przepisie – to ma być w końcu do przedszkola ;).

Przygotowanie jak w podstawowym przepisie u Moje Wypieki:

Obrane i pokrojone w plasterki marchewki wkładam do misy blendera, zalewam olejem, dodaję jajka, cukier i blenduję na gładką masę. Przesiewam mąkę, dodaję proszek do pieczenia i mieszam delikatnie aż wszystko się połączy. Przekładam masę do formy (tej samej co w przypadku chlebka bananowego) i wstawiam do piekarnika: 180ºC, 45-50 min. Gotowe 🙂

Składniki są bardzo proste i łatwo dostępne. Czego chcieć więcej? 😉 Żeby ktoś zrobił to za mnie oczywiście – na szczęście często pomaga mi Mąż. 🙂

Ufff! Udało się! Pokazałam Wam właśnie 15 świetnych przepisów na śniadanie, drugie śniadanie albo jedzenie, które sprawdzi się na rodzinnej wycieczce. Odporne na wstrząsy, szybkie (oprócz sushi) do przygotowania i smaczne. Jak wyszukam, uzbieram i przetestuję na moich Brzdącach kolejne 15 to też Wam pokażę, a co! 🙂

UPDATE: Jest już też druga część śniadaniowych inspiracji! Śniadnie dla przedszkolaka LUNCHBOX CZĘŚĆ 2

P.S To, co F. zabiera w lunchboxie do przedszkola codziennie rano pokazuję na stories: więc jeśli szukasz pomysłów to zaglądaj do mnie na instagram.

3.5/5 - (12 votes)
(Visited 28 355 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Dorota 28 maja 2020 at 19:39

    Szukając nowych inspiracji trafiłam tutaj! Dzięki za świetne pomysły 🙂

    Reply

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *