Mrówki, co powinniśmy o nich wiedzieć?

Wiecie, że gdyby zważyć wszystkie mrówki żyjące na naszej planecie to okazałoby się, że ważą tyle samo, co wszyscy ludzie? Ja nie wiedziałam. A to tylko jedna z licznych informacji i ciekawostek, które można poznać dzięki książce „Wspaniała mądrość mrówek” Philipa Buntinga. Mali odkrywcy będą zachwyceni!

Mój Starszak boi się mrówek. Kiedyś kilka z nich wdrapało mu się na rękę i nogę jednocześnie i tak wyszło, że od tamtego czasu główne emocje, które mu przy mrówkach towarzyszą to strach… i ciekawość. Strach przed mrówkami nie przeszkadza mu w zadawaniu tysięcy pytań o te malutkie stworzenia. Podziwiam go! Wiedziałam więc, że ta książka wyjątkowo przypadnie mu do gustu. 

Poza tym autorem tej książki jest Philip Bunting, tak tak to ten od „Jak się tu znaleźliśmy?”. Kolory, ilustracje i wplecione drobne żarciki, gwarantowane! 🙂

„WSPANIAŁA MĄDROŚĆ MRÓWEK” PHILIP BUNTING

Philip Bunting we „Wspaniałej mądrości mrówek” pomaga dzieciom zaprzyjaźnić się z tymi pożytecznymi owadami i to dosłownie.  Na początek przedstawia ile wszystkich mrówek jest na świecie, co lubią, a czego raczej nie. Okazuje się, że są one bardzo podobne do ludzi.

„Wspaniała mądrość mrówek” to zbiór najważniejszych informacji o ich życiu – o funkcjach jakie poszczególne mrówki pełnią w kolonii, o sposobach komunikowania się i informowania o znalezieniu pokarmu i o codziennej pracy jaką wykonują. 

Jest też zachęta aby brać z nich przykład, np. troszcząc się o innych (tak jak one) i zadbać o ziemię (mrówki są ekspertami recyklingu). Jednak wszystkie te informacje nie byłyby dla dzieci tak interesujące, gdyby nie ilustracje.

Ilustracje są świetne:

  • są proste, ale przyciągają wzrok
  • są kolorowe, ale nie za bardzo
  • są zabawne, ale żarty nie dominują treści
  • co więcej ilustracje doskonale z tym tekstem współgrają.  

Dzięki takiemu połączeniu – ciekawej treści i przykuwających wzrok ilustracji dzieci po książkę sięgają chętnie, a wiedza zostaje w ich głowach. Potem na spacerach można ją wykorzystać! Poszukać mrówek w lesie, parku, łące i zastanowić się co one właściwie teraz robią. 🙂

 

I to zakończenie! Tak jak w przypadku „Jak się tu znaleźliśmy?” po raz kolejny mamy punkt zaczepienia do rozmów z dzieckiem o tym, co możemy zrobić (albo czego robić nie powinniśmy), żeby np. zwierzętom na naszej planecie (mrówkom też!) żyło się tak samo dobrze jak nam.

I jak? Spodobała Ci się tak samo jak nam?

 

PHILIP BUNTING
„WSPANIAŁA MĄDROŚĆ MRÓWEK”
36 stron
Wydawnictwo Zysk i S-ka
PREMIERA: MAJ 2020

Rate this post
(Visited 695 times, 1 visits today)

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *