Nasze ulubione bajki dla dzieci – TOP 22 [AKTUALIZACJA]

Dopiero co pisałam o książce, która opublikowana została, aby (podobno!) rodzice mogli przestać bać się dawać dzieciom dostęp do cyfrowego świata (to „Nowe cyfrowe dzieciństwo” – zajrzyj tutaj)… Wspomniałam tam, że od ekranów w XXI wieku uciec się nie da, więc teraz pora na konkrety! 🙂 Pokażę Ci dzisiaj nasze ulubione bajki dla dzieci, uzbierało się ich 22.

Ale ale! Zanim będzie o bajkach to jeszcze wspomnę Ci kilka słów o tym kiedy my w ogóle te bajki oglądamy. A więc na początku powiem, że niezbyt często. Szczególnie latem kiedy piękna pogoda aż prosi, żeby wyjść poza domowe ściany. Wtedy bajek nie oglądamy w ogóle i nikomu to nie przeszkadza. Jednak idzie jesień, więc raczej szału nie będzie i po bajki wtedy będziemy sięgać trochę częściej. 😉

Zasady w domu mamy proste:

  • oglądamy bajki wtedy kiedy wszyscy mają czas na odpoczynek. Nie włączamy bajek kiedy jest czas na sprzątanie lub gotowanie. To są czynności dla dobra wszystkich, więc staramy się sobie pomagać. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy to ja lub Mąż wylewamy z siebie siódme poty podczas mopowania zadeptanej przez wszystkich, a chłopcy wesoło oglądają kolejny odcinek ulubionego serialu… no nie. Siadamy wtedy kiedy każdy ma czas odpocząć.
  • co do zasady nie włączamy bajek w restauracjach czekając na posiłek. Zazwyczaj staramy się wymyślić jak ten czas spędzić razem – przy takich wyjściach staram się mieć w torbie jakieś zabawki, które mogą się przydać: książeczki z łamigłówkami i naklejkami, kredki, autka, wymyślamy wspólne gry… 
  • limitujemy czas przed ekranem – bajki włączamy raz dziennie, wtedy każdy z chłopców wybiera to, co chce obejrzeć. Aktualnie ich ulubione serie podzielone są na odcinki trwające po 10-20 min., więc przed ekranem spędzają do 40 min (max 60 min. jak dajemy na luz). 
  • sytuacją wyjątkową są choroby chłopców, które kończą się nebulizacjami. Wtedy włączamy bajki częściej – ich nastrój nie sprzyja wtedy wymyślaniu kolejnych kreatywnych zabaw. Dajemy wtedy na luz, bierzemy ciepły kocyk, kakao i włączamy ekran częściej. Wtedy wychodzi np. 2×40 min. z bajkami lub filmami. 
  • nie zdażyło się jeszcze żebyśmy obejrzeli pełnometrażowy film na raz – chłopcy tracą uwagę i odchodzą od ekranu, zaczynają bawić się czymś innym gdzieś obok… To sygnał dla mnie, że pora skończyć oglądanie choćby to był najciekawszy dla mnie moment filmu. 😉
  • pisałam wyżej, że włączamy bajki w czasie wolnym dla każdego, co nie znaczy, że ja i Mąż wtedy też oglądamy. Zazwyczaj oglądamy wspólnie, żeby potem umieć odpowiadać na pytania chłopców o to, co zaintrygowało ich w danym odcinku. Ale kiedy oglądają kolejny raz to samo, wtedy wolny jest również czas dla rodzica – mogę wypić kawę, poczytać książkę, zdrzemnąć się. 😉 

To są zasady jakie panują u nas w domu. Sprawdzają się najlepiej, chłopcy je znają i nie proszą o bajki w każdej wolnej chwili. U Ciebie te reguły mogą być zupełnie inne. 😉 Ważne, żeby były jasne i przejrzyste dla wszystkich zainteresowanych stron. Ja po prostu lubię być bardziej offline niż online. Do tego też zachęcam moje dzieci. 😉

ULUBIONE BAJKI DLA DZIECI

To teraz już same konkrety! Serio! 😉 Zacznę od filmów dostępnych na platformie YouTube. Na te nie jest konieczne wykupowanie abonamentu, trzeba tylko uważać z reklamami … 😉 A potem będzie Netflix. Dodam jeszcze, że bajki oglądamy zarówno po polsku jak i po angielsku (choć po angielsku jednak rzadziej, to zawsze mam nadzieję, że chłopcy choć trochę osłuchają się z innym językiem). Tutaj pokażę Ci bajki, które są po polsku lub mają polski dubbing, decyzję o przełączeniu języka pozostawiam Tobie. 😉

BAJKI NA YOUTUBE

1. PAXI

Tytułowy PAXI to pochodzący z innej planety, badacz kosmosu. Wymyślony został przez Europejską Agencję Kosmiczną, żeby wytłumaczyć dzieciom podstawowe (i nie tylko) zagadnienia związane z kosmosem. Nagranych odcinków jest aktualnie 11 – pełna playlista o tutaj.

Jeśli więc masz na pokładzie przyszłego astronautę i fana kosmosu to na pewno zakumpluje się z Paxim. Odcinki są w języku polskim, trwają po około 5 min. 


2. Z kamerą wśród pszczół

Jeśli Twoje dzieci lubią miód, to z pewnością pytają skąd on się bierze na rodzinnym stole. Na to pytanie najlepiej odpowiada pszczoła Kaja.  Można razem z nią zajrzeć do ula i dowiedzieć się jak żyją pszczoły. Odcinków jest 3 i trwają po 2-3 minuty. 

3. PRZYRODYJKA

Jak już jesteśmy w temacie zwierząt to obowiązkowo zajrzyj do Marcina z Lasu. Nie znam leśnika, który lepiej opowiadałby dzieciom leśne historie! Serio. Wystarczy obejrzeć odcinek o małych wilkach, to ulubiony odcinek moich dzieci. Łącznie cała Przyrodyjkowa seria ma 22 odcinki, które trwają od 2 do 5 minut.

4. Chłopiec i pingwin

Książkę „Chłopiec i pingwin” Oliviera Jeffersa wypożyczyliśmy kiedyś z biblioteki i chłopcy nie chcieli jej oddawać… Na szczęście na YouTube jest film, który bardzo polecam. To historia chłopca, którego odwiedził pingwin. Chłopiec bardzo chciał mu pomóc – odnaleźć drogę do jego domu, ale pewnie jak się już domyślacie pingwin doskonale wiedział gdzie jest jego dom. To piękna historia o przyjaźni.


5. Nagranie spektaklu „Brzechwa dla dzieci”

Teatr Muzyczny w Gdyni postanowił nagrać jedno ze swoich przedstawień dla dzieci, to wiersze Jana Brzechwy, w pięknym muzycznym wykonaniu. Jednocześnie można podejrzeć jak wygląda praca w teatrze. My na tym spektaklu byliśmy już dwa razy i za każdym razem chłopcom bardzo się podobało. Wiem, że takie nagranie to nie to samo co wizyta w teatrze muzycznym, ale na pewno dzieciom się spodoba. Nagranie jest świetne!

6. Kicia Kocia

Kicia Kocia to bohaterka krótkich książeczek dla dzieci, jest ich już ponad 30 i liczba ciągle rośnie. Jej sympatyków jest naprawdę sporo, moim chłopcom też spodobało się kilka części.  Teraz ma być i serial! Dodaję póki co jako ciekawostkę, bo w sieci pojawił się póki co tylko jeden odcinek. Ale mam nadzieję, że pojawi się ich więcej. 🙂

7. PAN TOTI

Pan Toti to polsko – słowacki serial dla dzieci. Główny bohater mieszka w pniu starego drzewa, a pod swoim domem ma kopalnię, do której schodzi i wydobywa tajemnicze przedmioty. Każdy odcinek to nowy przedmiot, którego zastosowanie wcale nie jest oczywiste. W przygodach pomaga mu zawsze jego przyjaciel Hehel, a szyki psują Złośliwe Bliźniaki. To zabawny i ciekawy serial, taki nieoczywisty. Odcinek trwa 8 min., jest ich łącznie 26. Kiedyś była na Netflixie, teraz na YouTube na kanale BB KIDS TV.

BAJKI NA NETFLIX

Pokazałam Ci już nasze ulubione wideo dostępne na YouTube, teraz pokażę Ci co oglądamy na Netflixie. Do żadnych innych serwisów nie wykupywaliśmy dostępu, bo Netflix w zupełności nam wystarcza. Zresztą zobacz ile fajnych filmów mamy na naszej liście! Spróbuję od razu dodać trailery do każdej z propozycji.

LISTOPADOWA AKTUALIZACJA! 🙂

Dzieciaki niektóre bajki znają już na pamięć, zerkamy więc czasem na nowości. 🙂 Dodaję więc kolejne bajki, które moje dzieci chętnie oglądają, a ja je z czystym sumieniem polecam.

1. ŚMIECIARKA

To zabawna bajka o 6-letnim chłopcu, Stasiu, i o jego kumplu – śmieciarce Śmietku. 🙂 Mają przeróżne przygody – na przykład zastanawiają się czy śmieciarki mogą latać… Towarzyszy im niedźwiedź, szop i pani mysz. Naprawdę sympatyczna bajka.

2. IZZY W ŚWIECIE KOALI

Serial dokumentalny dla dzieci. Jest naprawdę świetny. Główną bohaterką jest Izzy, dziewczynka, która pomaga rodzicom przy klinice dla koali. Akcja toczy się w Australii i pokazuje prawdzie problemy, z którymi mierzą się weterynarze w opiece nad koalami.

Jak znajdziemy kolejne ciekawe propozycje to oczywiście dodam je do naszej listy. 🙂 


1. TUT TUT AUTKA W PAGÓRKOWIE  (Go! Go! Cory Carson)

Tymek Klakson mieszka razem ze swoimi rodzicami i młodszą siostrą – Tosią, w Pagórkowie. Ma mnóstwo przygód (np. jeździ po miasteczku razem ze śmieciarką, nocuje u kumpli albo dostaje swój własny pokój, który jak się okazuje wcale nie jest mu potrzebny). To sympatyczne przygody aut, bez wielkich zwrotów akcji. Na Netflixie dostępne są 2 sezony, każdy odcinek trwa ok. 10 min. Oprócz odcinkowej serii dostępny jest również 20 min. film o letnim obozie (Go! Go! Cory Carson – Summer Camp) oraz 40 min. film o konkursie talentów, w którym Tymek bierze udział razem z siostrą (Go! Go! Cory Carson – The chrissy).

2. Detektywi z domku na drzewie (Treehouse Detectives)

To przygody kolejnego rodzeństwa, tym razem detektywi Toby i Teri pomagają rozwikłać przeróżne leśne zagadki. Pomagają im oczywiście przyjaciele i wspólnie zbierają wskazówki i interpretują fakty.  Wyjaśniają wiele różnych spraw np.: przypływy i odpływy, skąd się bierze tęcza, dlaczego zwierzęta zmieniają ubarwienie w różne pory roku itp.itd. Bardzo spokojna i zarazem wciągająca propozycja dla małych odkrywców. Nagrane zostały 2 sezony, każdy odcinek trwa po ok. 12 min.

3.  WYSPA PUFFINÓW (PUFFIN ROCK)

Jeżeli jeszcze nie znasz sympatycznej rodziny maskonurów to pora nadrobić zaległości. 😉 Ten serial to bardzo ciekawe przygody rodzeństwa maskonurów (Oona i Baba) oraz ich przyjaciół z wyspy – pojawia się ryjówka, foka, krab pustelnik, lisica i cała masa innych zwierząt (w tym też złe mewy, na które maskonury muszą szczególnie uważać). Nagrane zostały 2 sezony, każdy z odcinków ma po 20 min. 

4. BEN I HOLLY

Ben to elf, a Holly jest księżniczką – wróżką. Mnie też zaskoczyło to połączenie, ale dałam temu bajkowemu duetowi szansę. 😉 Serial stworzyli twórcy kultowej już Świnki Peppy – tu też jest więc prosta grafika i wolno tocząca się akcja, którą dzieciom łatwo jest śledzić i za nią nadążyć. Odcinek trwa 10 min. A przygody są całkiem zabawne.

5. PRZYTUL MNIE

Tata Miś i Mały Miś mieszkają w jaskini w lesie, każdego dnia mają mnóstwo przygód. Tata Miś jest zawsze bardzo wyrozumiały dla swojego dziecka. To bajka bardzo optymistyczna, pełna ciepła i uśmiechu. Zrealizowana została na podstawie książki Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak pt. „Proszę mnie przytulić”. Są już 4 sezony po 13 odcinków, każdy odcinek trwa 6 minut. 

6. MAX i RUBY

Bajkę o sympatycznym rodzeństwie królików włączył kiedyś Starszak, żeby zobaczyć co to w ogóle jest i czasem do niej wracają. Max i Ruby mieszkają razem (nie  wiem dlaczego bez rodziców, ale czasami pojawia się babcia). Max jak to młodszy brat – lubi czasem psocić, za to jego siostra jest ostoją spokoju i cierpliwości i zawsze mu pomaga. To spokojna, łagodna bajka, choć w niektórych odcinkach pełno jest stereotypów np. młodszy brat nie może bawić się z koleżankami starszej siostry itp.. . Odcinek trwa 10 min.

7. MUSTANG: DUCH WOLNOŚCI (SPIRIT RIDING FREE)

Obowiązkowa bajka dla miłośników koni. 🙂 Opowiada o dziewczynce (Lucky), która przeprowadza się razem z tatą i ciotką do małego miasteczka – tam uczy się przyjaźni i .. jazdy konnej, na Mustangu, który choć bardzo oddany to jednak chce być również wolny i nie pozwala się osiodłać. Mają dużo ciekawych przygód, choć dla 3-latka niektóre jeszcze zbyt straszne, polecam tak od 5+. 😉 Odcinek trwa ok 20 min.

8. BYŁO SOBIE ŻYCIE

Teraz będzie trochę klasyki, serial mający swoją premierę w 1986 roku! Z „Było sobie życie”  nauczyłam się wielu praktycznych informacji, które przydawały się na lekcjach biologii. 😉 Teraz oglądają to moje dzieci i uczą się równie dużo o próchnicy, szczepieniach, ranach i chorobach. Do tego, że to wartościowa bajka nie muszę chyba nikogo przekonywać. Na Netflix jest 26 odcinków, każdy po ok 20 min. 


9. SMERFY

Tutaj też proponuję podróż w czasie do odcinków z 1981 roku. Wiem, że były filmy o smerfach, ale żadnego jeszcze z chłopcami nie oglądaliśmy. Jednak co klasyk to klasyk, o czym są chyba opowiadać Ci nie muszę. 😉 Odcinek trwa ok 10 min. Potem chłopcy bawią się w smerfowego berka – goni ich oczywiście Gargamel z Klakierem. 😉 

10. MÓJ SĄSIAD TOTORO

To najlepszy film jaki oglądałam do tej pory z moimi dziećmi! 🙂 Historia dwóch sióstr (Satsuki i Mei), które razem z tatą przeprowadzają się do starego domu (muszą najpierw posprzątać i przegonić Kurzyki). Po przeprowadzce poznają całą okolicę, pomocnych sąsiadów i zwierzęta w lesie, które mają magiczne moce, na przykład tytułowy Totoro, który bardzo lubi żołędzie i potrafi przywołać koto-autobus. JEgo towarzystwo dziewczynkom jest bardzo potrzebne, czekają przecież aż ich mama wróci ze szpitala… To klasyka japońskiej anime, jest momentami radosna, a potem też trochę smutna. Ale każde emocje trzeba przecież znać. 😉

 


Na liście mamy też oczywiście bajki, które na pewno już znasz, ale dodam je, żeby nie było, że ciągle staramy się włączać coś edukacyjnego… Nie nie, są też bajki, które moje dzieci, tak jak wszystkie inne dzieci, znają i oglądają. 😉

11. PSI PATROL

Tych piesków z pewnością przedstawiać nie muszę. 😉 O ile bajki samej w sobie zbytnio nie lubię, ale rozumiem, że dzieci wciąga szybka akcja i pojazdy, więc czasem oglądają i to. Na szczęście na Netflixie są 3 sezony i nie ma tych dodatkowych, jeszcze bardziej przekombinowanych części jak te o „Kosmo – pieskach”.

12. KOSMOLOTY

Samoloty, które latają w kosmos – wiem to nieprawdopodobne, ale po pieskach ratujących panią burmistrz wiele mnie nie zdziwi. To, o czym rozmawiamy po bajce to oczywiście kosmos i różne planety. Próbuję wyciągnąć z tych bajek przydatną wiedzę (z tych się da!), a nie tylko pytania o to czy istnieje dla aut paliwo o smaku borówkowym, czy coś. 😉 Młodszy syn uwielbia odcinek o gwiazdozbiorach (jest tam piosenka, którą sobie śpiewa). Odcinek standardowo trwa 10 min.

13. SUPER WINGS

„Super Wings” było chyba przed „Kosmolotami”. Tutaj samolot-kurier dostarcza paczkę, w każdym odcinku do innego kraju (szukamy potem na mapie gdzie był). Też da się wyciągać z nich przydatne lekcje – o różnych krajach i ich tradycjach. Przygody jakie wydarzają się po dostarczeniu paczki z rzeczywistością nie mają zbyt wiele wspólnego. 😉 No, ale ja przecież oglądałam „Czarodziejkę z księżyca” i jednak wyrosłam na inteligentnego człowieka (chyba!)… 😀

 

22 bajki! Na sezon jesienno-zimowy na pewno wystarczy. Zwłaszcza, że dzieci ciągle zmieniają zainteresowania, więc pewnie do listy wpadnie nam coś nowego, a inna bajka z listy przynajmniej na moment zostanie zapomniana… Ale będę ją aktualizować! 

 

 

Rate this post
(Visited 2 209 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Ula 30 września 2020 at 11:18

    Cześć, pokazuje mi się tylko 14 propozycji. Bardzo dziękuję za listę, bo np Przyrodyjki nie znamy.
    Może zaproponowałaś w pozostałych sześciu i tego nie widzę ale mogę podpowiedzieć co oglądamy z synkiem i uważam że nie tylko edukują ale są super bo są bardzo spokojne. Zdecydowanie polecam z NTEFLIX: TRU (chętnie wymienił za Pieski), Mali przyjaciele, Agi Bagi, Magiczny autobus (jeszcze Alien TV ale to po prostu jest zabawne i się razem chichramy), a na YT Kapitanie pora na czytanie – tutaj tylko dwa odcinki czekam na więcej. Pozdrawiamy Q

    Reply
    1. patrycja 30 września 2020 at 11:48

      Hej! Nasze TOP 20 to suma 6 bajek z YouTube + 14 propozycji z Netflixa 🙂 Dzięki za swoje polecenia! Będę sprawdzać! 🙂 🙂 „Magiczny autobus” u nas się jakoś nie przyjął, za to ostatnio chłopcy oglądali „Izzy w świecie koali” też na Netflixie i też spodobało im się bardzo!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *